تور کویر کاراکال

تور کوير کاراکال از جمله تورهای کویر گردی پرطرفدار بین کویر کویرگردان است. فرصت دیدن یزد، بافق و شهرهای اطراف آن و البته کویر کاراکال با کلی مناظر زیبای طبیعی و تاریخی باعث محبوبیت هر چه بیشتر تور کویر کاراکال شده است.

کویر یکی از مقاصد جذاب برای گردشگران در فصل پاییز محسوب می شود، از همین رو تورهای گردشگری بسیاری در این حوزه فعالیت می کنند و استقبال بالایی هم از این تورها می شود. مقاصد تفریحی کویری بسیار وجود دارد که شما می توانید به دیدن رمل های شنی، دریاچه های نمک، آسمان پر ستاره و همه زیبایی های کویر نیز بروید. کویر کاراکال را با نام کویر صادق آباد هم می شناسند، این کویر از گذشته تاکنون زیستگاه نوعی گربه سان زیبا به نام کاراکال بوده و همین خود دلیل به شهرت رسیدن این کویر در مرکز ایران می باشد. برای اینکه بیشتر با کویر کاراکال در یزد آشنا شوید در ادامه همراه با ما باشید.

 

کویر کاراکال

همانطور که گفتیم کویر کاراکال در مرکز ایران قرار گرفته و از قدیم زیستگاه یکی از گربه سانان زیبای ایران به نام کاراکال نیز بوده است، اصلا یکی از دلایل شهرت این کویر وجود این گربه نیز می باشد. در این کویر شما می توانید از ترکیب رنگ هایی که در آن وجود دارد به نهایت آرامش دسترسی پیدا کنید. در کویر می‌توان با تماشای به هم پیوستن کویر و آسمان به معنای واقعی در افق محو شد. کویر منطقه ‌ای اسرارآمیز است که برخلاف ظاهر سخت و خشن آن، از رنگ تا حرکت شن‌های روانش برای بسیاری از گردشگرها جذاب است. کویر کاراکال در یزد به دلیل نزدیکی که به روستای صادق آباد دارد نیز نام دیگر آن کویر صادق آباد است.

 

چه زمانی به کویر کاراکال برویم؟

بهترین زمان برای سفر به مناطق کویری از اواسط پاییز تا اوایل بهار است. این منطقه با روزهای گرم و شب‌های خنک و رو به سردش میزبان شما خواهد بود.

 

در سفر به کویر کاراکال چه چیزهایی با خودمان ببریم؟

چند دست لباس خنک برای طول روز و لباس گرم برای پس از غروب با توجه به تعداد روزهای سفرتان بردارید. کفشی مناسب پیاده روی به پا کنید و در صورت داشتن صندل طبیعتگردی آن را در کوله‌تان بگذارید. همراه داشتن یک اسکارف می‌تواند شما را از شر شن‌هایی که با وزش باد در هوا می‌رقصند رهایی بخشد. عینک آفتابی و کلاه نقابدار برای طول روز و کلاه گرم و چراغ پیشانی (هدلمپ) برای شب باعث می‌شود لذت بیشتری از سفر ببرید. کویر کاراکال پر از مناظر بکر و دلرباست یادمان باشد برای حفظ این زیبایی‌ها چیزی جز عکس از آن برنداریم و چیزی جز ردپا در آن به جا نگذاریم.

 

شهر بافق

شهرستان بافق در جنوب و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از مرکز استان، یعنی شهر یزد قرار دارد و با استان کرمان همسایه است است. بزرگ‌ترین شوره‌زار استان یزد که بر اثر شوراب‌های رودخانه شور ایجادشده، در کویر درانجیر قرار دارد که کویر کاراکال بخش از همین کویر است و در شمال غربی شهر بافق قرار دارد. جالب است بدانید رشته‌کوه‌های موازی با جهت شمال غربی-جنوب شرقی در این شهر قرار دارد که علاوه بر بیابان، این منطقه را دارای کوه‌های نسبتا مرتفعی هم کرده است. مرتفع‌ترین کوه در بین این کوه‌ها، «بن لخت» با ارتفاع ۳۰۰۲ متر است که در شرق بافق قرار دارد. برای همین مناطق شرق بافق آب‌وهوای ملایم‌تر و کوهستانی دارد و مناطق غربی که قسمتی از آن در کویر درانجیر است، آب‌وهوای بیابانی و گرم و خشک دارد. مهم‌ترین رودخانه بافق رودخانه شور است که از ماهان کرمان شروع‌شده و در کویر درانجیر به انتها می‌رسد. هوای بافق به‌طور کلی گرم است و آب آن‌که از قنات‌های قدیمی و چشمه‌ها تهیه می‌شود و کمی مزه‌ی شور دارد.

کاراکال کویری در دل ایران و تقریبا در مرکز جغرافیایی آن است. همان‌طوری که گفته شد، نام این کویر برگرفته از گربه وحشی کاراکال و ساکن همین منطقه است. گربه‌هایی که به دلیل هوش بالا و قابلیت اهلی شدن همیشه در طول تاریخ مورد توجه ایرانی‌ها بودند و با آموزش‌های فنی برای شکار به‌عنوان حیوانات شکاری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. پوشش گیاهی (به جز درختان میوه‌دار و نخلستان‌ها) در کویر کاراکال بسیار ضعیف و عمدتا از گیاه ماسه پسند هستند. از گونه‌های گیاهی این منطقه می‌توان به بوته‌های «ِنسی» و به ندرت «اسکنبیل» اشاره کرد. در مرز شن‌زارها و نمک‌زارهای حاشیه آن هم می‌‌توان درختچه‌های گز را دید. از نکات مهم دسترسی به این کویر وجود جاده آسفالت تا خود مقصد است که دسترسی آن را برای همه راحت می‌کند.

شترسواری، سافاری، موتورسواری روی شن‌های طلایی، غلت خوردن از بالای تپه‌های شن روان، پیاده‌روی در نخلستان و اقامت در اقامتگاه سنتی و‌ غرق شدن در آسمان پر ستاره شب، تمام چیزی است که می‌توان از یک سفر کویری انتظار داشت و تجربه تمام این موارد در سفر به کویر کاراکال ممکن است. به گردشگرانی که علاقه زیادی به زیبایی‌ها و سکوت کویری دارند، سفر به کویر کاراکال به شدت توصیه می‌شود. بسیاری از گردشگرهایی که به کویر سفر می‌کنند به دنبال آرامش و دوری از هیاهوی روزمره هستند. کویر منبع سکوت و آرامش است. سکوت کویر و دنیای ناشناخته و گاه وهم‌انگیز آن، تنها بخشی از ویژگی‌های این سرزمین‌ شنی است. در کویر کاراکال به خاطر دوری از مراکز پر سر و صدا مثل شهرهای بزرگ، آرامش و سکوت خاصی حکم‌فرما است.

کویر طلایی کاراکال مثل سایر کویرهای توریستی ایران، محیط مناسبی برای تفریحات خاص کویر دارد. شب‌نشینی در آسمان پرستاره کویر و لذت از یک چای ذغالی از جمله لذت‌هایی است که می‌توان در این منطقه تجربه کرد. کویر کاراکال حیات وحش جذابی هم دارد که فرصت بازدید از پرنده‌ها و حیوانات کویری را به بازدید‌کننده‌ها می‌دهد.

اگر از علاقه‌مندان به کویر نوردی و تفریحات کویری هستید و از هر فرصتی برای گشت و گذار در این مناطق بکر و آرامش بخش استفاده می‌کنید، رامین گشت به شما در انتخاب بهترین و ارزان‌ترین تور کویرگردی کمک می‌کند.

 

آشنایی با گربه کاراکال

کاراکال نام فارسی باستانی گربه ای است که در کویر کاراکال زندگی می کند و همین خود دلیلی نام گذاری این کویر به شمار می رود. البته نام امروزی گربه کاراکال «سیاه گوش» با «منگوله‌گوش» است و این حیوان یکی از ۸ گونه گربه سانانی است که در ایران زندگی می کند، به غیر از ایران این گربه سان در آفریقا هم زیستگاه دارد. جالب است بدانید که کاراکال یکی از سنگین ‌ترین و سریع ‌ترین گربه‌ سانان کوچک است و با توجه به مطالعاتی که در  مطالعاتی که بر روی ژنتیک آن صورت گرفته این گربه طلایی آفریقایی و یوزگربه نزدیک ‌ترین خویشاوندانش به شمار می روند. به دلیل قدمت حضور کاراکال در ایران از گذشته، کویری با همین نام در زیستگاه این حیوان به یادش نام گذاری شده است و عده زیادی کاراکال را با گربه ‌سان دیگری با نام علمی «لینکس» اشتباه می‌ گیرند. این دو جانور از لحاظ ظاهری شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند اما به هیچ وجه یکسان نیستند و برای اثبات آن باید بگوییم که کاراکال حیوان تک زی و به شدت قلمرو طلب است و بیشتر مواقع شب گرد است. کاراکال در مناطق خشک قلمرو وسیعی دارد، به‌ طور مثال یک کاراکال ۲۷۰ تا ۱۱۱۶ کیلومتر مربع را تحت قلمروی خود در می ‌آورد و اجازه حضور کاراکال دیگری را نمی‌ دهد.

 

جاذبه‌های کویر کاراکال

کاراکال نخلستان و تپه‌های شنی بسیار زیبایی دارد و قدم زدن در این نخلستان‌ها و تپه‌های شنی شامل تجربه‌های بی‌نظیری است که در سفر به کویر تجربه خواهید کرد.  اب انبار کاکا میر از دیگر جاذبه‌های کویر زیبای کاراکال است. آب انبار کاکامیر یکی از بزرگترین آب ‌انبارهای بافق است که با حجم ۲۵۰ متر مکعب آب و با پوشش آجری گنبدی گردچین به طور بسیار زیبا و باشکوهی در دل زمین و در عمق چهار متری قرار دارد.

 

آب انبار و حمام کاکامیر

از دیگر جاذبه هایی که در کویر کوراکال در یزد آب انبار و حمام کاکامیر است که از بزرگترین آب انبارهای بافق به شمار می رود. حجم آب این آب انبار ۲۵۰ مترمکعب است و با پوشش آجری گنبدی شکلی که دارد بسیار زیبا و باشکوه در دل زمین در عمق چهار متری نیز قرار دارد.

 

خانه وحشی بافقی

خانه یکی از بزرگترین شاعران تاریخ ایران را می‌توان در کنار کویر کاراکال پیدا کرد. خانه وحشی باقفی که از شاعران سده دهم ایران است، با معماری زییا و خاص خود در کنار مسجد جامع بافق بنا شده. این خانه همه ساله گردشگران بسیار زیادی را به خود جلب می‌کند و در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده. خانه وحشی بافقی از خشت و گل ساخته شده و دارای هفت اتاق محقر است. این خانه در زمان قاجار مورد بازسازی قرار گرفته و معماری آن طوری است که مناسب برای ۴ فصل سال باشد. به عنوان مثال ضلع شمال شرقی این خانه در فصل تابستان می‌تواند کل خانه را خنک کند.

 

قلعه باقرآباد

قلعه باقرآباد در بافق و در نزدیکی کویر کاراکال یکی از زیباترین دژ‌های تاریخی استان یزد است. قلعه باقرآباد، دژی است که عهد قاجار است و به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی به منظور پناه گرفتن مردم در برابر خطرات احتمالی و همچنین انبار کردن غلات ساخته شد. این قلعه با ۴۵ اتاق و دو برج نگهبانی، ۳ جایگاه برای سنگ اندازهای و ۱۰ جایگاه برای تیراندازها در استان یزد منحصر به فرد است.

 

مجموعه رفاهی شهید برزگری

یک مجموعه رفاهی به نام شهید برزگری در کنار کویر کاراکال تاسیس شده است که گردشگران این مقصد می توانند خدمات مناسب و رفاهی خوبی را دریافت کنند. این گردشگاه اتاقها و سوئیت های مناسبی را برای گردشگران فراهم می آورد همچنین سرویس بهداشتی،‌ حمام و پارکینگ هم از سایر امکانات این مجتمع رفاهی هستند که علاوه بر آن ها از پرواز با چتر پاراسل، والیبال ساحلی، مکان مناسب برای حمام افتاب، زمین بدمینتون، تورهای ریگ ‌نوردی و رصد آسمان شب می باشد.

 

دسترسی به کویر کاراکال در یزد

برای این که به کویر کاراکال در یزد دسترسی داشته باشید ابتدا باید به سمت شهر یزد بروید، سپس جاده کویری را که تقریبا در ۱۰۰ کیلومتری به سمت شهر بافق است را نیز طی کنید. اواسط بلوار شهر بافق باید به سمت چپ بپیچید و با طی کردن مسافتی حدود ۱۵ کیلومتر تا در نهایت به روستای صادق آباد که کویر کاراکال در آن قرار دارد برسید. در حین راهی که به سمت کویر کوراکال می روید می توانید بقایای یک قلعه قدیمی را که در حال بازسازی است را مشاهده کنید. همچنین در این منطقه نخلستان‌های بزرگی وجود دارد که بازدید از آن‌ها در کنار درختان بی‌شمار انار و پسته خالی از لطف نیست.

آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسامآژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام

خط ویژه : 41509-021

خط مستقیم ویژه تهران : 1727

آدرس : تهران.خیابان خرمشهر.خیابان عربعلی.پلاک 38.واحد1

آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام مجری برگزاری تورهای داخلی و خارجی، رزرواسیون هتل ها، رزرو بلیط کلیه پروازها می باشد.ازجمله تورهای این آژانس می توان به موارد ذیل اشاره نمود: تور تایلند, تور ترکیه, تور دبی, تور مالزی, تور مالدیو, تور هند, تور ارمنستان, تور گرجستان, تور آذربایجان, تور کیش, تور مشهد, تور استانبول, تور کوش آداسی, تور پوکت, تور پاتایا, تور سامویی, تور بانکوک, تور تفلیس, تور ایروان, تور باکو, تور مسکو, تور سن پترزبورگ, تور بالی, تور دهلی, تور کوالالامپور, تور سنگاپور, تور بدروم, تور ازمیر و ...  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام می باشد