تور کویر ورزنه

برای سفر به کویر ورزنه باید به استان اصفهان بروید. این کویر در جایی در ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان و ۱۵۰ کیلومتری غرب یزد جای دارد و از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود، از جنوب به حسن آباد و از غرب به مسیر حسن آباد به ورزنه می رسد. با رفتن به این کویر منطقه ای وسیع و گسترده را می بینید که سراسر پوشیده از ریگزار، ماسه های تمیز و روان و تپه های شنی است. چیزی که این کویر را از دیگر کویرهای ایران متمایز کرده وزش بادهای متفاوت است که به تپه های ماسه ای، شکل های متفاوتی مثل تپه های ماسه ای طولی، هلالی و هرم های ماسه ای داده و چشم اندازهایی را به وجود آورده که نمونه هایش در کشور خیلی کم پیدا می شود.

 

چرا سفر به کویر ورزنه؟

  • زیبایی کویر ورزنه در نوع خود بی نظیر است و لذت کویرنوردی و راه رفتن روی ماسه های داغ را به شما ارزانی می دارد.
  • بزرگ ترین سایت تفریحی کویری ایران در کویر ورزنه قرار دارد.
  • با سفر به ورزنه می توانید انواع تفریحات هیجانی مانند موتور سواری (چهارچرخ)، زیپ لاین، شتر سواری و کویر نوردی با ماشین های آفرود را تجربه کنید.
  • این کویر در کنار شهر زیبا و تاریخی ورزنه قرار دارد بنابراین با سفر به کویر ورزنه می توانید از دیدنی های شهر و همچنین دیدنی های اطراف آن مثل تالاب بین المللی گاوخونی نیز دیدن کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که تالاب گاو خونی در همه روزهای سال آب ندارد.
  • در این کویر ممکن است با گیاهان و جانوران مختلفی برخورد کنید چرا که این کویر دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است.

 

کویر ورزنه

این کویر به دلیل نزدیکی به تالاب گاوخونی و رطوبت این تالاب، پوشش گیاهی متنوعی دارد. کویر ۱۷ هزار هکتار ریگزار دارد که در آن بیشتر، درختچه های تاغ و اسکمبیل را به عنوان پوشش گیاهی می بینید اما گیاهانی مثل تق تقو، بوته های نسی و سایر گیاهان ماسه پسند هم در این ناحیه زیاد دیده می شود. از نظر پوشش جانوری در سال های گذشته جانوران زیاد و متنوعی در این ناحیه پیدا می شد که در این سال ها تعداد آن ها با توجه به شکار، خشک شدن گاوخونی و از بین رفتن زیستگاه کم شده است. امروز در این کویر جانورانی مثل شغال، خرگوش، گربه، شاهین، افعی شاخدار، مار شتری و … دیده می شود.

استان اصفهان کویرهای زیادی را در خودش جای داده که یکی از آن ها همین کویر ورزنه است اگر می خواهید با سفر به کویر، غرق آرامش و سکوت بی پایانش شوید بهترین زمان برای راهی شدن، بهار و پاییز است چون تابستان های گرم و زمستان های سردی دارد. حتما در مدت کویر گردی کفش های مخصوص بپوشید و از کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه آفتاب گیر استفاده کنید و آب کافی هم همراه داشته باشید. در شن های روان این کویر می توانید کفش های خود را در بیاورید و مدتی با پای برهنه بر روی آن ها راه بروید، مطمئنا لمس این شن ها تجربه ای به یاد ماندنی در این کویر گردی است. اگر به روی تپه های شرقی بروید چشم انداز زیبایی از تالاب گاوخونی را می بینید. اصلا یکی از به یادماندنی ترین ماجراجویی های این کویر وقتی است که به سمت قله سیاه کوه می روید و در آنجا تالاب و اطرافش را از نمایی بالا تماشا می کنید. این کویر پر از تپه های ماسه ای است که می توانید در آنجا آفرود انجام دهید و در حالی که سوار ماشین های مخصوص هستید با سرعت زیاد بر روی این تپه ها، هیجان را هم تجربه کنید. می توانید تا زمان غروب در دل این کویر باقی بمانید و غروب خورشیدی را تماشا کنید که محال است چشم اندازی به این زیبایی از غروب را در جای دیگری به جز کویر بتوانید ببینید. همین که شب می شود روی دیگری از زیبایی های طبیعت کویر به نمایش در می آید؛ شب ها در این کویر، آسمانی جادویی را می بینید؛ پرده ای سیاه رنگ که هزاران ستاره درخشان در آن سوسو می زنند. ستارگان آنقدر بزرگ و شفاف می درخشند که می توانید مدت ها محو تماشای آن ها شوید و انگار آنقدر به زمین نزدیکنند که حتی می توانید به آن ها دست بزنید.

کویر ورزنه که نام دیگرش کویر خارا ست اسمش را از روستای ورزنه که در حاشیه جنوبی اش قرار دارد گرفته است. در سفر به کویر ورزنه می توانید از جاذبه های این روستای دیدنی هم بازدید کنید چون روستا جاذبه های منحصربفرد و جالبی برای دیدن دارد. یکی از جاذبه های جالبی که در این کویرگردی می توانید  آن را ببینید، پل تاریخی ورزنه است که آخرین پل تاریخی کشیده شده بر روی زاینده رود است.  درباره اینکه این پل دقیقا در چه زمانی ساخته شده اختلاف نظر وجود دارد؛ عده ای آن را برای زمان سلجوقیان و عده ای هم برای دروه صفویه می دانند. این پل که در لیست آثار ملی قرار دارد از سنگ، آجر و ساروج ساخته شده و با ۶ متر ارتفاع، ۷۰ متر طول و ۷ متر عرض یکی از دیدنی ترین پل های تاریخی است.

 

تفریحات و دیدنی های کویر ورزنه

در کویر ورزنه تعدادی از تفریحات هیجان انگیز وجود دارد که می توانید از آن ها لذت ببرید، البته قرارگیری بزرگترین سایت تفریحی کویری در ورزنه موقعیت بسیار مناسبی را برای ورود گردشگران در این منطقه فراهم کرده است. در این بخش به معرفی تفریحات کویر ورزنه می پردازیم. این نکته را در نظر بگیرید که بخشی از این تفریحات تنها در سایت تفریحی واحه انجام پذیر است.

 

پیاده‌روی بر روی رمل ها و تپه های شنی کویر

یکی از رایج ترین تفریحات کویر پیاده روی شن های داغ و آفتاب دیده است. پس کفش های تان در بیاورید و تا می توانید روی شن ها و ماسه های داغ تپه های کویر راه بروید و آرامش کویر را ازآن خود کنید.

 

شتر سواری کویر ورزنه

یکی دیگر از تفریحات کویر شترسواری است. این تفریح می تواند تجربه فضای زندگی بومیان منطقه در گذشته را برای تان تداعی کند.

هر ساله در ماه اردبیهشت در کویر ورزنه رقابت های شترسواری برگزار می شود. شتر سواران از نقاط مختلف ایران در این مسابقات شرکت می کنند. اگر در این فصل به ورزنه رفته باشید احتمال این که این رقابت را از نزدیک ببیند وجود دارد.

 

شن سواری کویر ورزنه

این کویر رمل های بلندی دارد و برای شن سواری بسیار مناسب است. برای این کار می توانید از بُردهای موجود در اقامتگاه ها استفاده کنید که آن ها را به گردشگران کرایه می دهند.

 

موتور چهار چرخ سواری کویر ورزنه

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر موتورهای چهار چرخ است که با سرعت زیاد روی تپه های شنی حرکت می کنند. البته شما به عنوان یک فرد غیر حرفه ای نمی توانید به تنهایی آن را برانید بنابراین راننده های موتورها این کار را برای شما انجام می دهند.

 

آفرود سواری کویر ورزنه

آفرود سواری نیز نوع دیگری از تفریحات بیابانی به شمار می رود. به دلیل وجود ماسه های روان فقط این دسته ماشین های شاسی بلند می توانند در این مناطق حرکت کنند.

 

زیپ لاین کویر ورزنه

در این کویر دو زیپ لاین وجود دارد که یکی از آن ها در بیابان خارا واقع شده و تقریبا 30 متر طول دارد و دیگری زیپ لاین سایت تفریحی واحه ورزنه با 400 متر طول است. هنگام سوار شدن وسایلی مثل عینک، تلفن همراه، هندزفری و.. را به دوستان یا همراهان خود بسپارید چرا که ممکن است از دست تان بیفتد و پیدا کردن آن ها میان شن ها کار ساده ای نیست!

 

پاراگلایدر کویر ورزنه

نوعی ورزش هیجان انگیز است که در مناطق بادخیر و معمولا مرتفع انجام می شود. مناطق کویری به دلیل باد خیز بودن مکان مناسبی برای این نوع ورزش هستند.

 

رصد آسمان و عکاسی در شب کویر ورزنه

شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین اهداف سفر به بخش های کویری همین باشد. آسمان کویر در شب فوق العاده تماشایی و زیباست و طیف گسترده ای از گروه های مختلف علاقه مند به نجوم و عکاسی شب اعم از حرفه ای و آماتور را به این مناطق زیبا می کشاند.

 

کمپینگ و شب نشینی کویر ورزنه

یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز کویر چادر زدن و شب مانی است. افراد زیادی که تمایل به چادر زدن در کویر را دارند با تجهیزات کمپینگ به مناطق کویری سفر می کنند. در کنار آن  روشن کردن آتش و شب نشینی نیز از تفریحات رایج کویر قلمداد می شود.

 

باگی سواری (Buggy) کویر ورزنه

باگی یک وسیله نقلیه موتوری تفریحی با چرخ های بزرگ و لاستیک های عریض است که برای استفاده در جنگل، تپه های شنی، سواحل و یا بیابان طراحی شده است و از قدرت مانور و سرعت بالایی برخوردار است.

 

کبوترخانه قورتان 

در نزدیکی قلعه قورتان، بنایی خشت و گلی خودنمایی می‌کند. بخش اصلی این بنا روی 12 پایه استوانه‌ای شکل قرار گرفته است و حفره‌هایی برای رفت و آمد کبوترها دارد. نکته جالب در مورد این بنا این است که بعد از گذشت این همه سال هنوز استوار باقی مانده و کبوترها به آن رفت و آمد می‌کنند.

 

مسجد ورزنه

قدیم‌ترها، زرتشتیان در این شهر کویری زندگی می‌کردند. به همین خاطر آتشکده‌های متعددی در این شهر وجود دارد. می‌گویند مسجد ورزنه بر روی بقایای یک آتشکده ساخته شده است. معماری تیموریان و کاشی‌کاری‌های این مسجد بسیار زیباست.

 

پل صفوی

پل صفوی آخرین پلی است که روی زاینده‌رود ساخته شد. پلی از جنس آجر، سنگ و ساروج؛ این پل به ثبت ملی هم رسیده است.

 

شهر سفیدپوش ایران

رسم بسیار جالبی در ورزنه رایج است: زنان و دختران این شهر، به جای چادر سیاه، چادر سفید بر سر می‌کنند. این رسم ورزنه را به شهر سفیدپوش ایران تبدیل کرده است.

 

گاوچاه

در زمانی نه چندان دور، قبل از اینکه موتورهای آب‌کشی اختراع شود، مردم ورزنه کار بسیار جالبی می‌کردند؛ آن‌ها از طریق گاوها آب را از چاه بیرون می‌کشیدند. در سال‌های اخیر، یکی از این چاه‌ها توسط پیرمردی بازسازی و به جاذبه گردشگری تبدیل شده‌ است.

 

قلعه قورتان

قلعه‌هایی که ما در سراسر ایران می‌بینیم اغلب بازمانده قلعه‌های نظامی هستند، اما قلعه قورتان یک قلعه مسکونی است و به همین دلیل از سایر قلعه‌های ایران متمایز شده است.

 

کی به کویر ورزنه برویم؟

مناطق کویری تابستان‌های گرمی دارند. به همین خاطر بهترین زمان سفر به این مناطق، اوایل پاییز تا اوایل بهار است. کویر ورزنه در این فصول هوایی معتدل دارد و خاطره‌ای فراموش نشدنی در خاطرتان ثبت می‌کند.

 

در سفر به کویر ورزنه چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای این سفر دوربین عکاسی را فراموش نکنید. عکاسی در کویر و ثبت ردپای‌تان روی شن‌زارها، عکس‌هایی منحصر به فرد می‌آفریند. البته مواظب باشید تا شن به دوربین‌تان نفوذ نکند چون ممکن است دچار مشکل شوید. کفش مناسب، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب از لوازم ضروری برای سفر به کویر است.

یادمان باشد محافظ این همه زیبایی باشیم و فقط ردپای‌ مهربانی‌مان را روی شن‌زارها به جا گذاریم پس کیسه زباله را فراموش نکنیم تا در صورت لزوم از آن استفاده کنیم.

 

چرا کویر ورزنه خاص است؟

تپه‌های شنی در این کویر، بسیار تماشایی‌اند. باد می‌وزد و آن‌ها را به اشکال زیبای هرمی، هلالی، طولی و غیره درمی‌آورد. همین مسئله سبب شده کویر ورزنه در میان کویرهای ایران خاص شود.

 

عکاسی شب در کویر ورزنه

عکاسی از کویر از آن دسته تفریح هایی است که حسابی حالتان را خوب خواهد کرد ولی این تفریح بلد بودن می خواهد، در اینجا به چند نکته ابتدایی برای عکاسی در شب اشاره می کنیم که بدون رعایت آنها عکاسی در شب چیز بی معنی خواهد بود.

 

یک: دوربین فول فریم داشتن برای عکاسی شب تقریبا یک الزام است، چرا که سایر دوربین ها در شب نویز بالایی ایجاد می کنند و شما به یک تصویر با کیفیت نمی رسید.

دو: برای اینکه شاتر طولانی مدت باز باشد شما نیاز دارید که دوربینتان با شما همراهی کند لذا داشتن گریپ برای دوربین از آن چیزهای ضروری است.

سه: دقت به تقویم از ابزار داشتن مهم تر است، به تقویم شمسی نگاه نکنید تقویم هجری را در نظر داشته باشید در زمانی که ماه کامل است تقریبا از عکاسی و دید شب چیزی نصیب تان نخواهد شد.

چهار: لنز واید همراه خود داشته باشید دیافراگم را در کمترین عدد f قرار بدهید و ایزو را تا حدود ۳۲۰۰  می توانید بالا ببرید ولی بهتر است ایزو پایین باشد و سرعت شاتر شما پایین بیاید چیزی در حدود سی دقیقه!  حتما عکاسی raw بگیرید. راستی بدون داشتن سه پایه بی خیال عکاسی از آسمان شوید.

 

اقامت و کمپینگ در کویر ورزنه

برای شب ماندن در کویر ورزنه دو راه دارید، یا خود را به سایت تفریحی موجود بسپارید و با خیال راحت یک شب نشینی فوق العاده ولی ساده را در پی بگیرید. اما از طرف دیگر کمپینگ در کویر رو به روی شماست. ما کمپینگ را پیشنهاد می دهیم آنطور می توانید از نورهای سایت فاصله بگیرید و خود را به شب کویر برسانید، شبی که دیدنش یک تفریح استخوان دار است. برای اینکه کمپینگ تان خراب نشود پیشنهاد می کنیم دو نکته را مد نظر داشته باشید در جای بلند کمپ نکنید سعی کنید در گودال ها کمپ خود را برپا کنید، نگذارید آتش لحظه ای خاموش شود. روی چوب بیابان حساب باز نکنید و حتما با خودتان چوب برای آتش ببرید.

آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسامآژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام

خط ویژه : 41509-021

خط مستقیم ویژه تهران : 1727

آدرس : تهران.خیابان خرمشهر.خیابان عربعلی.پلاک 38.واحد1

آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام مجری برگزاری تورهای داخلی و خارجی، رزرواسیون هتل ها، رزرو بلیط کلیه پروازها می باشد.ازجمله تورهای این آژانس می توان به موارد ذیل اشاره نمود: تور تایلند, تور ترکیه, تور دبی, تور مالزی, تور مالدیو, تور هند, تور ارمنستان, تور گرجستان, تور آذربایجان, تور کیش, تور مشهد, تور استانبول, تور کوش آداسی, تور پوکت, تور پاتایا, تور سامویی, تور بانکوک, تور تفلیس, تور ایروان, تور باکو, تور مسکو, تور سن پترزبورگ, تور بالی, تور دهلی, تور کوالالامپور, تور سنگاپور, تور بدروم, تور ازمیر و ...  

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام می باشد