نام پایتخت گرجستان به زبان گرجی «تبلیس» است که از کلمه «تیبلی» گرجی گرفته شده و در این زبان به معنای گرم است. وجود ۳۰ چشمه آب گرم در دامنه های کوه تابوری، در نزدیکی شهر، باعث شد تا این نام را برای شهر تاریخی برگزینند. جالب آن که روزانه ۳ میلیون لیتر آب از دل زمین این منطقه می جوشد. خوب است بدانید «تفلیس» صورت پارسی نام شهر است که توسط روس ها و ارمنی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

آژانس هواپیمایی رامین گشت مجری مستقیم برگزاری و اجرای تور تفلیس از جمله تور های پکیج گرجستان همراه با تور لحظه آخری تفلیس , رزرو بلیط تور تفلیس , رزرو هتل تفلیس و ... می باشد.

 

تفلیس

تور تفلیس

گرچه تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط یکی از امپراتورهای ایبری ساخته شد، اما باستان شناسان شواهدی پیدا کردند که نشان از وجود تمدن در هزاره چهارم پیش از میلاد در این منطقه دارد. چند هزار سال بعد در قرن چهارم، ابتدا قلعه ای در این مکان ساخته شد و صد سال پس از آن نیز تفلیس به وجود آمد.

شهر تفلیس از آن زمان به بعد حاکمانی با نژادهای مختلف را به چشم خود دید. در قرن هشتم اعراب به این منطقه دست یافتند و امارات تفلیس را پایه گذاری کردند. حکومت عربی سیستم قضاوت رسمی و جدیدتری را برای منطقه گرجستان به ارمغان آورد و همچنین حکومت مسلمانان در این دوره، تاثیر به سزایی در پیشرفت فرهنگی مردم داشت. با آن که تنها برخی از گرجی ها به اسلام گرویدند، تفلیس به شهری با حداکثر تعداد مسلمان ها بدل شد. حکومت مسلمانان و اعراب بر این منطقه تا نیمه دوم قرن یازدهم ادامه یافت. ابتدا تفلیس به دست سلجوقیان افتاد و بعد پس از جنگی سهمگین میان پادشاه گرجستان و سلجوقیان، گرجی ها پیروز شدند و پادشاه پایتخت را از کویتاسی به شهر تفلیس منتقل کرد. در طی این دوره، تفلیس دوران اوج شکوفایی اقتصادی و ساختار اجتماعی خود را تجربه کرد؛ اما این شکوه صد سال هم طول نکشید و در اواسط قرن سیزدهم و پس از شکست و ویرانی قابل توجه، به زیر سلطه مغول ها کشیده شد. در این زمان نیز تفلیس از لحاظ سیاسی و فرهنگی، بسیار تحت تاثیر حکومت مغول ها قرار گرفت. 

در اواسط قرن چهاردهم مغول ها از شهر تفلیس و منطقه گرجستان اخراج شدند؛ اما تا مدت ها این شهر در میان حاکمان مختلف رد و بدل شد. ابتدا تیمور لنگ به تفلیس دست برد، سپس جهان شاه ایرانی و بعد اوزون حسن ترکی بر این منطقه حاکم شدند. در دوران صفویه و در زمان نادرشاه، گرجستان و تفلیس در دست حاکمان ایرانی بود. قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم، تفلیس تحت حکومت روسیه قرار گرفت و در اوایل قرن بیستم مدت کوتاهی استقلال یافت؛ اما پس از مدتی دوباره به زیر سلطه شوروی رفت. در نهایت در سال ۱۹۹۲ میلادی گرجستان توانست استقلال خود را بازیابد و تفلیس به عنوان پایتخت این کشور به حیات خود ادامه دهد. 

  • تفلیس مهم ترین شهر و پایتخت کشور گرجستان است.
  • بخشی از زیبایی های گرجستان را در تفلیس کشف خواهید کرد. 
  • تفلیس شهری با مردمانی فاقد تعصبات دینی است به طوری که کلیسا و مسجد را در کنار هم خواهید دید. 
  • میهمان نوازی و خون گرمی مردمان گرجی شما را غافلگیر می کند.
  • شهری با تلفیقی از تاریخ و مدرنیزه پیش روی شماست.

 

از جمله نکاتی که دانستن‌شان پیش از سفر به شهر تفلیس جالب است، می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

جمعیت تفلیس: طبق آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۴، برابر با ۱,۱۱۸,۰۳۵ نفر

اختلاف ساعت با ایران: ۳۰ دقیقه جلوتر

سطح قیمت: در برخی موارد کمتر و در برخی موارد بیشتر

پول رایج در تفلیس: لاری گرجی (GEL)، هر ۱ لاری گرجستان (معادل ۴,۷۴۰ تومان)

زبان رسمی: گرجی

دین مردم: بیش از ۹۵% از شهروندان تفلیس مسیحی، ۱.۵% مسلمان و ۰.۱% یهودی هستند.  

سوغات شهر: کانتاسی (جام نوشیدنی ساخته شده از شاخ)، چاقوهای دست ساز، پاپاکی (نوعی کلاه های پشمی بزرگ و منسوجات دست باف)

موقعیت اقتصادی: تفلیس مرکز تجاری کشور گرجستان و از وضعیت اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است. منابع درآمد این شهر مواردی چون: صنعت، کشاورزی و گردشگری هستند.

وضعیت بهداشت: در برخی منابع گفته شده که آب شهر تفلیس سالم نیست در حالی که تجربه مسافران و گردشگرانی که از نقاط مختلف دنیا به مدت طولانی در این شهر بوده اند، خلاف این گفته است و مشکلی در سلامت ایشان ایجاد نشده است. در هر حال اگر نسبت به این قضیه حساسیت دارید، بهتر است ریسک نکنید و از آب جوشیده و معدنی استفاده کنید. آب جوشیده در بسیاری از مکان ها در دسترس است. شیر و لبنیات این شهر پاستوریزه و سالم اند. تنها از گوشت، ماهی و سبزیجاتی استفاده کنید که به خوبی پخته شده باشد و حتما پوست میوه ها را پیش از خوردن بگیرید. 

 

امنیت در تفلیس

کشور گرجستان از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده ۸۵ دنیا قرار گرفته و می توان گفت امنیت بالایی دارد. قرار داشتن گرجستان در رده ۸۵ به این معناست که بالاتر از کشورهایی چون سوئیس، اردن، آمریکا و ایران قرار گرفته است.

در بررسی دقیق تر شهر تفلیس، پایتخت گرجستان در مقایسه با تهران، می بینیم که شاخص امنیت این شهر در حدود ۸۰% بوده و با تهران تفاوتی ۴۰ درصدی دارد. همچنین نرخ جرم هایی چون : دزدی، کیف قاپی، پخش مواد مخدر و ... در شهر تفلیس بسیار پایین است.

جالب است بدانید که طبق آمار و ارقام، امنیت پیاده روی در روز تفلیس «بسیار بالا» و در شب «بالا» ارزیابی می شود.

بنابراین می توانید با خیال راحت تفلیس را برای سفر انتخاب کنید و سفر امنی را برای خود متصور شوید.

 

جشنواره ها و تعطیلات رسمی تفلیس

نکات کارآمد و ریزی هستند که اغلب به هنگام سفرهای خارجی از یاد می روند. از آن جمله می توان به جشنواره ها و تعطیلات رسمی اشاره کرد. در نظر گرفتن این مناسبت ها می تواند در سفر شما تاثیرگذار باشد، به طوری که می توانید برای شرکت در جشنواره ها برنامه ریزی کنید و یا از تعطیلاتی که شهر را از حالت عادی خارج می کند، با خبر شوید.

جشنواره های شهر تفلیس

سالانه در شهر تفلیس چندین جشنواره و فستیوال برگزار می شود که به تفکیک فصل عبارت اند از:

بهار: جشنواره هولی یا رنگ در بهار، جشنواره بستنی، جشنواره گل و روز استقلال گرجستان

تابستان: جشنواره موسیقی اپن ایر تفلیس، جشنواره جاز دریای سیاه، جشنواره موسیقی سنتی آرت-جن، جشنواره موسیقی جم، جشنواره تبلیسوبا (Tbilisoba)

پاییز: جشنواره پنیر تفلیس، جشنواره بین المللی تئاتر تفلیس، جشنواره بین المللی فیلم تفلیس

زمستان: فستیوال ارتدکس گرجستان و جشنواره موسیقی جاز تفلیس

تعطیلات رسمی تفلیس و گرجستان

بسیاری از مغازه ها، بانک ها، مراکز تجاری و دیگر خدمات شهر تفلیس به هنگام تعطیلات رسمی بسته اند، بنابراین دانستن زمان دقیق تعطیلات رسمی، بسیار کارآمد است. به درخواست شما کاربران، معادل ایرانی تاریخ های میلادی آورده شده اند، البته توجه داشته باشید که به دلیل وجود سال های کبیسه، تقارن این تاریخ ها همیشگی نیست و گاهی روزهای میلادی مورد نظر با تقویم شمسی یک روز، فاصله دارند. تعطیلات رسمی گرجستان در سال ۲۰۱۸ عبارت اند از:

زمستان:

۱ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۱ دی ۱۳۹۶): شب سال نو

۲ ژانویه (۱۲ دی): سال نوی میلادی

۷ ژانویه (۱۷ دی): روز کریسمس مسیحیان ارتدکس

۱۹ ژانویه (۲۹ دی): جشن خاج شویان

۳ مارس (۱۲ اسفند): روز مادر

۸ مارس (۱۷ اسفند): روز جهانی زن

بهار:

۶ آپریل (۱۷ فروردین ۱۳۹۷): آدینه نیک ارتدکس شرقی

۷ آپریل (۱۸ فروردین): شنبه مقدس

۸ آپریل (۱۹ فروردین): عید پاک مسیحیان ارتدکس

۹ آپریل (۲۰ فروردین): روز اتحاد ملی و روز پس از عید پاک 

۸ می (۱۸ اردیبهشت): روز اندریاس مقدس

۹ می (۱۹ اردیبهشت): روز پیروزی

۲۶ می (۵ خرداد): روز استقلال

تابستان:

۲۸ آگوست (۶ شهریور): روز سنت مری (روز عروج مریم مقدس به اعتقاد مسیحیان ارتدکس)

پاییز:

۱۴ اکتبر (۲۲ مهر): فستیوال ارتدکس گرجستان 

۲۳ نوامبر (۲ آذر): روز سنت جرج 

 

آب و هوای شهر تفلیس

شهر تفلیس در منطقه نیمکره شمالی، جنوب منطقه قفقاز و در میان دریای سیاه و کوه های قفقاز قرار دارد. از آن جا که اقلیم نیمه گرم سیری و مرطوب دارد، در نتیجه تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سردی را در تفلیس می بینیم. اغلب اوقات سال بارندگی قابل توجهی در تفلیس و دیگر مناطق گرجستان وجود دارد به گونه ای که دوره های طولانی خشک و کم بارش در این کشور وجود ندارد. وجود آب و هوای معتدل در این شهر به این معناست که چهارفصل متفاوت و قابل توجه در تفلیس خواهید دید. هر چند در تمام طول سال می توان به تفلیس سفر کرد، ولی برخی از روزهای سال بهتر از باقی اوقات هستند. 

بهار: اگر بهار را برای سفر به تفلیس انتخاب کنید، بارانی ترین روزهای این شهر را خواهید دید و بنابراین توصیه می کنیم پوشاک مناسب و چتر را فراموش نکنید. دمای هوا در طی سه ماه بهار بین ۱۲ تا ۲۱ درجه سانتیگراد متفاوت است و بدیهی‌ است که با نزدیک شدن به تابستان، شاهد افزایش دما هستیم. 

تابستان: در طی ماه های تیر و مرداد، گرم ترین اوقات سال را خواهیم دید. با این حال اغلب وقت ها بالاترین دمای روزانه در حول و حوش ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است. جالب است بدانید دمای شب ها در این سه ماه تا ۱۵ درجه سانتیگراد هم پایین می آید. در این فصل بارش باران بسیار کم است و خصوصا شهریورماه اغلب اوقات خشک باقی می ماند. 

پاییز: با ورود به فصل برگ ریزان، دمای هوا به تدریج کاهش می یابد و  میانگین روزانه بسته به ماه بین ۱۷ تا ۴ درجه سانتیگراد خواهد بود. بر طبق آمار، پاییزهای تفلیس چندان بارانی به خود نمی بینند. 

زمستان: به طور متوسط، ماه های دسامبر و ژانویه (ابتدای زمستان) سردترین اوقات سال در شهر تفلیس محسوب می شوند. به گونه ای که بیش ترین دمای روزانه در طی این دو ماه حداکثر تا ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد و دما در طی شب تا منفی ۱ درجه سانتیگراد نیز پایین می آید. گاهی اوقات نیز دما در شب ها به قدری پایین می آید که آب ها یخ می زنند؛ البته این اتفاق خیلی معمول نیست. 

بهترین فصل سفر: از آن جا که تابستان های تفلیس گرم تر از اوقات دیگر سال و زمستان ها سردتر از دیگر روز هاست، بهار و پاییز اوقات مناسبی برای سفر به تفلیس محسوب می شوند. در طی این دو فصل هوا معتدل است و بارندگی دلپذیری در جریان است. 

با این حال انتخاب بهترین فصل سفر کمی دشوار است، چرا که گرم ترین روزهای تابستانی تفلیس، بسیار با آب و هوای گرم تابستانی ایران متفاوت است. بنابراین زمان مناسب سفر به سلیقه شما بر می گردد و چه بسا که در رزهای سرد زمستانی نیز اوقات خوشی را در تفلیس تجربه کنید.

 

فرودگاه بین المللی تفلیس | Tbilisi International Airport

شهر تفلیس تنها یک فرودگاه دارد که آن، فرودگاه بین المللی تفلیس است. این فرودگاه، مهم ترین فرودگاه کشور گرجستان بوده و در ۱۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر تفلیس قرار دارد. میزان مسافرانی که در سال ۲۰۱۵ به این فرودگاه رفت و آمد داشتند، ۵۴۷,۱۵۰ نفر بوده اند و در کل این فرودگاه بین المللی گنجایش جا به جایی ۲.۸ میلیون مسافر را دارد. 

دسترسی: برای دسترسی از فرودگاه به مرکز شهر می توانید از گزینه هایی چون قطار، اتوبوس، تاکسی و سرویس های فرودگاه استفاده کنید. همچنین باید بدانید تاکسی های آنلاین زیادی در تفلیس فعالیت می کنند. با استفاده از این تاکسی ها، با هزینه مناسبی می توانید خودتان را از فرودگاه به مرکز شهر برسانید. تاکسیفای و یاندکس از جمله پرکاربردترین ها هستند. در ضمن توجه داشته باشید که فرودگاه تفلیس به وای‌فای رایگان مجهز است و بنابراین می توانید برنامه های موبایلی دلخواه را در فرودگاه دانلود و نصب کنید. 

حمل و نقل عمومی تفلیس

شهر تفلیس، پایتخت و بزرگترین شهر کشور گرجستان است که با بافت قدیمی، خیابان هایی باریک و پیاده روهای سنگفرش شده اش شناخته می شود. همان طور که انتظار می رود، این شهر وسیع گرجستان، در کنار وسایل حمل و نقل معمول چون ماشین های شخصی، از سیستم حمل و نقل قابل قبولی برخوردار است. از آن جمله می توان به مترو، اتوبوس و تاکسی های عمومی ومینی بوس یا مارشروتکا اشاره کرد. برای پرداخت هزینه اغلب این وسایل می توانید از پول نقد استفاده کنید؛ اما برای مترو و اتوبوس ها نیاز است کارت های «مترومانی» را تهیه کنید. کارت های مترومانی در واقع بلیت های الکترونیک تفلیس هستند، هزینه خرید آن ها برابر با ۲ لاری گرجستان (معادل ۹,۴۹۰ تومان) است و می توانید آن ها را از ایستگاه های متروی تفلیس و یا دفاتر فروش آن تهیه کنید. توجه داشته باشید که امکان آن را دارید تا از کارت مترومانی برای بیش از یک نفر استفاده کنید و لازم نیست برای هر نفر یک کارت جداگانه بخرید.

در ادامه به صورت مختصر با انواع گزینه های حمل و نقل آشنا می شوید:

مترو: از جمله راه های خوب برای جا به جایی در تفلیس، استفاده از مترو است. متروی تفلیس دو خط و ۲۱ ایستگاه مختلف دارد که نقاط مهم شهر را به یک دیگر متصل می کند. ساعت کاری مترو از ۶ صبح تا نیمه شب است و ایستگاه های اصلی علاوه بر زبان گرجی به انگلیسی نیز اعلام می شود. همان طور که گفته شد برای مترو سواری احتیاج به کارت دارید. باید به هنگام ورود به مترو کارت زده که هزینه ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۲,۳۷۰ تومان) از کارت شما کم می شود.

اتوبوس: اتوبوس های زرد و آبی رنگ تفلیس را می توانید به راحتی شناسایی کنید. شماره اتوبوس های تفلیس و جزییات مسیر آن ها روی پنجره های جلو درج شده اند؛ اما متاسفانه به کار شما نخواهند آمد، چرا که به زبان گرجی هستند. البته به تازگی تابلوهای الکترونیکی در هر یک از ایستگاه ها نصب کرده اند که شماره اتوبوس ها و مدت زمان انتظار برای رسیدن هر یک و البته مقصد آن ها را نشان می دهند. تخمین زمانی این تابلوها تا حد قابل قبولی درست است و اطلاعات آن ها به هر دو زبان گرجی و انگلیسی نمایش داده می شوند. کرایه اتوبوس های تفلیس  ۰.۵ لاری گرجستان (معادل ۲,۳۷۰ تومان) است و می توان آن را با پول نقد و یا کارت مترومانی پرداخت کرد.

مینی بوس: علاوه بر وسایل حمل و نقلی مانند مترو و اتوبوس، مینی بوس های تفلیس نیز از جمله گزینه های پرکاربرد پایتخت هستند. این مینی بوس ها که با نام مارشروتکا شناخته می شوند، در کناره خیابان نگه می دارند و مسافر سوار می کنند. مینی بوس ها ایستگاه ندارند و هر جایی که دوست داشتید می توانید از آن پیاده شوید. کرایه مارشروتکاها برابر با ۰.۸ لاری گرجستان (معادل ۳,۷۹۰ تومان) است. 

تاکسی عمومی: تاکسی های شهر تفلیس اغلب اوقات تاکسی متر ندارند، بنابراین پیش از سوار شدن در مورد نرخ و هزینه با هم کنار بیایید. نرخ معمول برای یک مسیر کوتاه (تا ۳ کیلومتر) برابر با ۴ لاری گرجستان (معادل ۱۸,۹۹۰ تومان) تا ۵ لاری گرجستان (معادل ۲۳,۷۴۰ تومان) بوده و طولانی ترین مسیرها نیز حداکثر تا ۱۰ لاری گرجستان (معادل ۴۷,۴۹۰ تومان) هزینه بر می دارد.

تله کابین: ایستگاه های تله کابین تفلیس در بوستان رایک (Rike Park) و قلعه ناریکالا (Narikala) قرار دارند و هزینه آن برای رفت و برگشت برابر با ۵ لاری گرجستان (معادل ۲۳,۷۴۰ تومان) است که این هزینه را می توانید با مترومانی پرداخت کنید. تله کابین تفلیس این امکان را به شما می دهد تا ضمن تماشای منظره فوق العاده ای از شهر، به راحتی خود را به ناریکالا برسانید.

 

جاذبه های گردشگری تفلیس

خیابان روستاولی (Rustaveli) 

یکی از معروف‌ترین خیابان‌های تفلیس به شمار می‌آید که مردم بسیار در آن رفت‌وآمد دارند. در این خیابان مراکز مهم دولتی، کلیسا، موزه‌ها، اپرا، رستوران، هتل، کافه، پارک و مراکز خرید بسیاری وجود دارند و در انتهای خیابان میدان آزادی خودنمایی می‌کند. خیابان روستاولی هم در روز و هم در شب دیدنی است. پیاده‌روی در این خیابان را از دست ندهید

کلیسای کاشوتی (Kashveti Church)

کلیسای کاشوتی متعلق به قرون وسطی است. بازدید از این کلیسای زیبای ارتدکس خالی از لطف نیست.

موزه ملی گرجستان (Georgian national museum)

در خیابان رستاولی موزه ملی گرجستان وجود دارد که همه روزه به جز دوشنبه‌ها از از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ غروب پذیرای بازدیدکنندگان است. عتیقه‌های زیادی را در این موزه می‌توانید ببینید.

موزه هنر (Art Museum)

اگر از دوستداران آثار هنری هستید، بهتر است سری به گالری ملی هنر در خیابان یازدهم بلوار روستاولی بزنید. این گالری که در مجاورت کلیسای کاشوِتی قرار دارد، محل برگزاری نمایشگاه دائمی شاهکارهای برجسته‌ترین هنرمندان گرجستانی، از جمله النه آخولدیانی، داويت کاکابادزه و لادو گودیاشویلی است.

بازدید از این ۳ مکان احتمالا تا نزدیک ظهر به طول می‌انجامد، بنابراین اکنون باید وقت ناهار باشد. در مجاورت شما، یعنی در نزدیکی موزه هنر رستوران‌ها و غذاخوری‌های بسیاری وجود دارد. به عنوان مثال برگر هاوس (Burger House)، کابرنت (Cabernet)، رستوران تاور (Restaurant Tower) که رستوران معروفی است. اگر قصد صرف غذای ایرانی را دارید به رستوران هزار و یک شب بروید که تنها ۷ دقیقه پیاده با شما فاصله دارد. این رستوران علاوه بر غذاهای خوشمزه ایرانی، با اجرای موسیقی زنده و اجرای رقص سنتی لذت غذا را برای شما چندین برابر می‌کند.

در مسیر رفتن به رستوران میدان آزادی (Freedom Square) را می‌بینید که مجسمه جرجیس در آن قرار دارد. جرجیس یکی از پیامبران پس از حضرت عیسی است.

پل صلح

پل صلح رابط دو قسمت تفلیس قدیم و جدید است که بر روی رودخانه کورا (Mtkvari) قرار دارد. این رودخانه از ترکیه سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. این پل در شب نورپردازی زیبایی دارد. اما از دیدن و لذت پیاده‌روی در آن در روشنای روز غافل نشوید.

پس از عبور از پل به پارکی می‌رسید که رد صورت تمایل می‌توانید در آن استراحت کنید. در این پارک یک کافه به نام کافه فلاور    (Flower)‌ وجود دارد که می‌توانید به آن سری بزنید.

 کلیسای جامع تثلیث (St. Trinity Cathedral)

کلیسای جامع تثلیث بزرگترین کلیسای جامع ارتدکس جهان است که به «سامبا» نیز معروف است. بازدید از این مکان برای عموم آزاد است اما به یاد داشته باشید که در صورت عکسبرداری حتما باید فلش گوشی یا دوربین خاموش باشد.

باغ گیاه‌شناسی ملی گرجستان

باغ گیاه‌شناسی ملی منزلگاه بسیاری از گونه‌های گیاهی است و زیبایی این باغ شما را به وجد می‌آورد. در این باغ یک تله‌ کابین وجود دارد که اگر از آن استفاده کنید و بالا بروید مجسمه مادر (Kartlis Deda) را خواهید دید. این مجسمه ۲۰ متری بانویی است که در یک دست شمشیر در برابر دشمنان و در دست دیگر کاسه‌ای از نوشیدنی برای دوستان دارد. این مکان منظره‌ بسیار زیبایی از شهر را، که اکنون زیر پای شما است، به دست می‌دهد.

دژ ناریکالا (Narikala Fortress)

این قلعه باستانی کاملا به شهر مشرف بوده و به خاطر نورپردازی‌، نمای بسیار زیبایی در شب به دست می‌دهد. این دژ که به روایتی توسط شاه عباس ساخته یا بازسازی شده، کلیسایی در دل خود دارد.  این قلعه همه روزه و ۲۴ ساعته برای عموم باز است.

اگر مایل بودید می‌توانید از آبشار تفلیس نیز دیدن کنید که از قلعه ۵ دقیقه به صورت پیاده‌روی فاصله دارد.

در حوالی باغ گیاه‌شناسی رستوران‌ها و کافه‌های بسیاری وجود دارد از جمله: رستوران لگوی (Legvi)، رستوران بوهما (Bohema)، کافه بوهما و بسیاری کافه‌ها و رستوران‌های دیگر.

حمام سولفور (Sulfur Bath)

حمام سولفور که به حمام شاه عباسی معروف است و بر اساس معماری ایرانی ساخته شده در منطقه قدیمی آبانو قرار دارد. از امکانات این حمام ماساژ سنتی است. همچنین در حمام نوشیدنی نیز سرو می‌شود. خستگی‌های خود را با یک حمام جانانه در این مکان سنتی از تن به در کنید. حداقل ۲ ساعت در حمام سپری خواهید کرد. پس از آن با قدم زدن در کوچه های محله آبانو از معماری قدیمی این محله لذت ببرید.

کلیسای متخی (Metkhi church)

این کلیسای باستانی به دستور پادشاه گرجستان در کنار رود کورا بنا شد که یکی از پربازدید‌ترین مناطق گردشگری تفلیس است. در کنار این بنای تاریخی می‌توانید یادبود پادشاه وختانگ اول را ببینید که سوار بر اسب خود است. از این بنا می‌توانید منظره زیبایی از رود کورا و شهر تفلیس را مشاهده کنید.

دریاچه لاکپشت   (Turtle Lake)

دریاچه لاکپشت یکی از زیباترین مناطق گردشگری تفلیس بوده که به دیدگاه بومیان به شکل لاک‌پشت است. این دریاچه از رودخانه بزرگ کورا تغذیه می‌شود و بر روی کوه‌های جنگلی متاسمیندا  (Mtatsminda)  واقع شده است. نگران غذا نیز نباشید زیرا در این مرکز تفریحی شما می‌توانید از منوی کافه‌ها و رستوران‌های باکیفیت بهره ببرید. همچنین کنسرت‌های محلی نیز گاهی در این مرکز برگزار می‌شوند. از امکانات این دریاچه نیز می‌توان به قایق‌سواری، شنا و انواع ورزش‌های آبی اشاره کرد. همچنین بزرگ‌ترین موزه فضای باز دنیا نیز در این مرکز قرار دارد که بازدید از آن حتما به شما توصیه می‌کنیم. بازدید از این منطقه تفریحی به راحتی نیمی از روز شما را به خود اختصاص می‌دهد.

شهربازی تفلیس

شهربازی تفلیس که به آن پارک متاسمیندا نیز گفته می‌شود، بر روی تپه‌ای که به کل شهر مشرف است قرار داد. این شهربازی دارای امکانات تفریحی بسیاری است و پنجمین چرخ فلک بزرگ دنیا در شهربازی تفلیس قرار دارد.  لحظات خوبی را برای شما به وجود می‌آ‌ورد. درون شهربازی یک رستوران و یک کافه نیز وجود دارد.

تفلیس مال (Tbilisi mall)

در آخر برای یک خرید خوب و گشت‌وگذار در بازار تفلیس به تفلیس مال بروید. تفلیس مال بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین مرکز خرید تفلیس بوده که برندهای معتبری چون زارا (zara)، برشکا (bereshka)، فلورمار (flormar) و غیره را در خود جای داده است. از امکانات این مرکز خرید می‌توان به محل سرگرمی و بازی برای کودکان، پارکینگ عظیم، استخر، سینما، کافه و رستوران اشاره کرد.

 

 

 

 

رامین گشت

جهت رزرو تور های گرجستان , تفلیس , باتومی و تورهای ترکیبی با آژانس هواپیمایی رامین گشت مجری مستقیم برگزاری تور گرجستان به شماره 41509-021 تماس حاصل فرمایید.

 

 

آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسامآژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام

خط ویژه : 41509-021

خط مستقیم ویژه تهران : 1727

آدرس : تهران.خیابان خرمشهر.خیابان عربعلی.پلاک 38.واحد1

آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام مجری برگزاری تورهای داخلی و خارجی، رزرواسیون هتل ها، رزرو بلیط کلیه پروازها می باشد.ازجمله تورهای این آژانس می توان به موارد ذیل اشاره نمود: تور تایلند, تور ترکیه, تور دبی, تور مالزی, تور مالدیو, تور هند, تور ارمنستان, تور گرجستان, تور آذربایجان, تور کیش, تور مشهد, تور استانبول, تور کوش آداسی, تور پوکت, تور پاتایا, تور سامویی, تور بانکوک, تور تفلیس, تور ایروان, تور باکو, تور مسکو, تور سن پترزبورگ, تور بالی, تور دهلی, تور کوالالامپور, تور سنگاپور, تور بدروم, تور ازمیر و ...  

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به آژانس هواپیمایی رامین گشت ابرسام می باشد.